EVGA 1000 GQ, 80+ GOLD 1000W, Semi Modular, EVGA ECO Mode, 5 Year Warranty
Enquiry
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
EVGA 1000 GQ, 80+ GOLD 1000W
FEATURES
SPECCIFICATIONS
Cable Length
| Type | Length |
|---|---|
| ATX Cable | 1x 600mm |
| EPS Cable | 2x 650mm |
| PCIe Cable | 4x 650mm, 750mm, 2x 650mm |
| SATA Cable | 3x 550mm, 650mm, 750mm, 850mm |
| Four-Pin Peripheral Cable | 1x 550mm, 650mm, 750mm |
| Floppy Adapter | 1x 100mm (m) |
| AC Power | 1x 1530mm |
| Modular Cable Type | Semi-Modular |
Connector Quantity
| Connector | Quantity |
|---|---|
| 24 Pin ATX | 1x |
| EPS (CPU) | 2x 8pin (4+4) |
| PCIe | 10x 8pin (6+2) |
| SATA | 12x |
| Four-Pin Peripheral | 3x |
| Floppy | 2x |
Power Specs
| AC Input | 100 – 240 VAC, 16A, 50 – 60 Hz | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rail | +3.3V | +5V | +12V | +5Vsb | -12V | |
| Max Output | 24A | 24A | 83.3A | 3A | 0.5A | |
| 120W | 999.6W | 15W | 6W | |||
| Total | 1000W @ +50°C | |||||
Additional Details
| Operating Temperature | 0° to 50°C |
|---|---|
| Japanese Capacitors | 100% |
| ECO Mode | Yes |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Net Weight | 7.00 lbs |
| Size | 85mm (H) x 150mm (W) x 180mm (L) |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement |
| Fan Size / Bearing | 135mm Fluid Dynamic Bearing |
Product Warranty
This product comes with a 5 year limited warranty with registration.
EVGA offers several warranty solutions for our customers to choose from. Please refer to the suffix of the part number and our Warranty Terms for details.
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
Be the first to review “EVGA 1000 GQ, 80+ GOLD 1000W, Semi Modular, EVGA ECO Mode, 5 Year Warranty” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
EVGA 850 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
EVGA SuperNova 1000 GT 1000 Watt 80 Plus Gold SMPS
Gamdias HELIOS E1-600 600W Watt ATX Non Modular Power Supply
GAMDIAS Helios P1A-650G Smps
TheGAMDIAS Helios P1A-650G Smps is a robust 650W power supply certified 80 PLUS Gold, delivering high efficiency (~90%) under load with reduced heat and energy waste. It features a 120mm hydraulic bearing smart fan that adjusts based on temperature and load for quieter operation. Built using a DC-to-DC topology with full bridge LLC resonance and 12V synchronous rectification, its design ensures stable voltage output. Comes with flat black cables for cleaner builds, supports modern power states like C6/C7, and includes full protection suite: OVP, UVP, OPP, OCP, OTP, and SCP.


Reviews
There are no reviews yet.