FSP 1600W Titanium CRPS Power Modules SMPS
₹90,999.00 Original price was: ₹90,999.00.₹22,699.00Current price is: ₹22,699.00.
FSP 2000W Titanium CRPS Power Modules SMPS
₹99,999.00 Original price was: ₹99,999.00.₹25,999.00Current price is: ₹25,999.00.
FSP 1600W Platinum CRPS Power Module SMPS
The FSP 1600W Platinum CRPS Power Module is a high-efficiency, hot-swappable server power supply designed for enterprise and data center applications. Compliant with the Common Redundant Power Supply (CRPS) standard, it delivers up to 1600 watts of power with 80 PLUS Platinum efficiency
₹70,999.00 Original price was: ₹70,999.00.₹21,099.00Current price is: ₹21,099.00.
Enquiry
SKU:
FSP1600-20FM
Categories: 80 Plus Platinum, Power Supply
Tags: FSP 1600W Platinum CRPS Power Module SMPS, FSP1600-20FM
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
FSP 1600W Platinum CRPS Power Module SMPS
FEATURES
- Low iTHD.
- Working temperature: 0 to 55?.
- Design for 5,000 meters above sea level.
- Support OCP, OTP and OVP circuit protection.
- Short circuit protection on all outputs.
- Resettable power shut down.
- MTBF: 250K hours of continuous operation at 45?, 75% output load.
SPECIFICATIONS
| Brand | FSP |
| Modal | FSP1600-20FM |
| Color | White |
| Form Factor | CRPS (Common Redundant Power Supply) |
| Rated Power Output | 1600 Watts |
| Input Voltage Range | 90 ~ 264 VAC |
| Input Frequency | 47 ~ 63 Hz |
| Input Current (Max Load) | 12A @ 115V / 7A @ 230V |
| Efficiency Certification | 80 PLUS Platinum |
| Efficiency | Up to 94% efficiency |
| Power Factor Correction (PFC) | Active PFC > 0.9 |
| Hot-Swappable | Yes |
| Output Voltage | +12V main, +12Vsb standby |
| Standby Output | +12Vsb / 3.6A |
| Communication Protocol | PMBus 1.2 |
| Protections | OCP, OVP, SCP, OTP, OPP |
| Cooling Method | Built-in fan |
| Operating Temperature | 0? to 50? |
| Storage Temperature | -40? to 70? |
| MTBF (at 25?) | > 100,000 hours |
| Dimensions (W x D x H) | 73.5 x 185 x 40 mm (2.89 x 7.28 x 1.57 in) |
| Weight | Approx. 1.2 kg |
| Safety Certifications | UL, cUL, TUV, CB, CCC, CE |
| EMI/EMC | FCC Class A, EN55032, CISPR 32 |
| Application | Data centers, servers, storage systems, enterprise networking equipment |
| Warranty | 3 Years |
| Note | Price, Feature and Specifications Are Subject To Change Without Notice. |
Be the first to review “FSP 1600W Platinum CRPS Power Module SMPS” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
EVGA 1300 P+, 80+ PLATINUM Fully Modular
Gamdias Aura GP450 Pro SMPS
The Gamdias AURA GP450 Pro 450W 80 Plus White SMPS is a reliable and efficient power supply unit designed for mainstream PC builds. Delivering a consistent 450W output, it features an 80 Plus White certification, ensuring approximately 80% efficiency to reduce heat and energy costs. Equipped with a 120mm hydraulic bearing fan with automatic temperature control, it offers quiet cooling and enhanced durability.
Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS
The Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS (AURA GP550) is a highly efficient and reliable 550W power supply that offers a great mix of performance and value. The AURA GP550 uses high-quality components and is an excellent power supply for basic computer needs, as well as for small or medium-sized gaming systems. Gamdias AURA GP550 SMPS is a powerful, fully-regulated power supply unit with a maximum output of 550W and is compatible with most computer components. It also comes with a 2-year warranty.
GAMDIAS Helios P1A-650G Smps
TheGAMDIAS Helios P1A-650G Smps is a robust 650W power supply certified 80 PLUS Gold, delivering high efficiency (~90%) under load with reduced heat and energy waste. It features a 120mm hydraulic bearing smart fan that adjusts based on temperature and load for quieter operation. Built using a DC-to-DC topology with full bridge LLC resonance and 12V synchronous rectification, its design ensures stable voltage output. Comes with flat black cables for cleaner builds, supports modern power states like C6/C7, and includes full protection suite: OVP, UVP, OPP, OCP, OTP, and SCP.
Gamdias KRATOS P2-1000G 1000W 80 Plus Gold ARGB Fully Modular Power Supply
The Gamdias KRATOS P2-1000G 1000W 80 Plus Gold ARGB Fully Modular Power Supply (KRATOS P2-1000G) ensures stable and efficient power delivery with 80 Plus Gold certification. With ATX 3.0 and PCIe Gen 5.0 support, 100% superior Japanese capacitors, a premium 120mm hydraulic bearing fan, and 30 built-in addressable lighting effects to stand out in both performance and aesthetics.


Reviews
There are no reviews yet.