The EVGA 1000 P5 delivers 1000W of reliable, efficient power with 80+ Platinum certification. Fully modular for clean cable management, it features 100% Japanese capacitors, quiet operation, and robust protections?perfect for high-performance gaming and workstation builds.
EVGA 1000 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
₹28,990.00 Original price was: ₹28,990.00.₹14,999.00Current price is: ₹14,999.00.
HYTE Y70 Blueberry Milk Mid-Tower Case
₹29,999.00 Original price was: ₹29,999.00.₹20,999.00Current price is: ₹20,999.00.
EVGA 850 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
The EVGA 850 P5 offers 850W of high-efficiency power with 80+ Platinum certification. Designed for performance and reliability, it features a fully modular design, 100% Japanese capacitors, quiet fluid dynamic bearing fan, and comprehensive protections?ideal for powerful gaming or creative systems.
₹22,990.00 Original price was: ₹22,990.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Enquiry
SKU:
220-P5-0850-X1
Categories: 80 Plus Platinum, Power Supply
Tags: 220-P5-0850-X1, 80 Plus Platinum Fully Modular, EVGA 850 P5
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
EVGA 850 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
FEATURES
-
Unbeatable EVGA 10 Year Warranty and unparalleled EVGA Customer Support
-
Fully Modular to reduce clutter and improve airflow
-
NVIDIA SLI & AMD Crossfire Ready
-
80 PLUS Platinum certified, with 92% (115VAC) / 94% (220VAC~240VAC) efficiency or higher under typical loads
-
Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection)
-
100% Japanese Capacitors ensure long-term reliability
-
Active Clamp +DC to DC design for efficient operation
-
EVGA ECO Intelligent Thermal Control System eliminates fan noise at low to medium loads
-
Active Power Factor Correction
-
Fluid Dynamic Bearing Fan for ultra-quiet operation and increased lifespan.
- DC-DC Converter improves 3.3V/5V stability
SPECIFICATIONS
Cable Length
| ATX Cable | 1x 600mm |
| EPS Cable | 2x 700mm |
| PCIe Cable | 2x 700mm, 2x 700mm, 850mm |
| SATA Cable | 3x 550mm, 650mm, 750mm |
| Four-Pin Peripheral Cable | 1x 550mm, 650mm, 750mm, 850mm |
| Floppy Adapter | 1x 100mm |
| AC Power | 1x 1500mm |
| Modular Cable Type | Full |
Connector Quantity
| 24 Pin ATX | 1x 24pin |
| EPS (CPU) | 2x 8pin (4+4) |
| PCIe | 6x 8pin (6+2) |
| SATA | 9x |
| Four-Pin Peripheral | 4x |
| Floppy | 1x |
Power Specs
| AC Input | 100-240V~, 12-5A, 60/50 Hz | ||||
| Rail | +3.3V | +5V | +12V | +5Vsb | -12V |
| Max Output | 24A | 24A | 70.8A | 3A | 0.5A |
| 120W | 850W | 15W | 6W | ||
| Total | 850W | ||||
Additional Details
| Operating Temperature | 0? to 50? C |
| Japanese Capacitors | 100% |
| ECO Mode | Yes |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Net Weight | 6.70 lbs |
| Size | 86mm (H) x 150mm (W) x 150mm (L) |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 3 2014 Requirement |
| Fan Size / Bearing | 135mm Fluid Dynamic Bearing |
One Click to Visit Our Social Media Handle ??Instagram
Be the first to review “EVGA 850 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
EVGA 1000 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
EVGA SuperNova 1000 GT 1000 Watt 80 Plus Gold SMPS
FSP 1200W CRPS Platinum Power Module SMPS
Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS
The Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS (AURA GP550) is a highly efficient and reliable 550W power supply that offers a great mix of performance and value. The AURA GP550 uses high-quality components and is an excellent power supply for basic computer needs, as well as for small or medium-sized gaming systems. Gamdias AURA GP550 SMPS is a powerful, fully-regulated power supply unit with a maximum output of 550W and is compatible with most computer components. It also comes with a 2-year warranty.
Gamdias KRATOS P2-1000G 1000W 80 Plus Gold ARGB Fully Modular Power Supply
The Gamdias KRATOS P2-1000G 1000W 80 Plus Gold ARGB Fully Modular Power Supply (KRATOS P2-1000G) ensures stable and efficient power delivery with 80 Plus Gold certification. With ATX 3.0 and PCIe Gen 5.0 support, 100% superior Japanese capacitors, a premium 120mm hydraulic bearing fan, and 30 built-in addressable lighting effects to stand out in both performance and aesthetics.


Reviews
There are no reviews yet.