Arctic P12 PWM PST ARGB 120mm White Case Fan - 3 Pack
₹8,999.00 Original price was: ₹8,999.00.₹4,099.00Current price is: ₹4,099.00.
Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan - White
₹3,999.00 Original price was: ₹3,999.00.₹1,249.00Current price is: ₹1,249.00.
Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan – Black
The Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan (ACFAN00239A) features addressable RGB lighting, 0 dB mode for silent operation, and a wide speed range of 200-1900 rpm controlled via PWM PST. Optimized for high static pressure, this fan provides efficient cooling on heat sinks, radiators, and filters. With a high-quality bearing and rubberized contact surfaces, it operates smoothly and quietly. Backed by a 6-year manufacturer’s guarantee, this fan is a reliable choice for enthusiasts and overclockers.
₹3,999.00 Original price was: ₹3,999.00.₹1,399.00Current price is: ₹1,399.00.
Enquiry
SKU:
ACFAN00239A
Categories: Case Accessories, Cooling Fans & Accessories
Tags: 140mm Black Case Fan, A-RGB 140mm Case Fan, ACFAN00239A, Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan – Black
FEATURES
Addressable RGB for Full Colour Control
The P14 PWM PST A-RGB has 12 digital A-RGB LEDs in the center fan wheel. These can be controlled independently of each other and are compatible with the common A-RGB standards of leading motherboard manufacturers. The fan can thus be fully illuminated directly via the A-RGB mainboard connector or via an external controller and synchronised with the illumination of other hardware.
0 dB Mode ? Zero rpm
The speed of the fan can be throttled down to standstill via PWM. This allows silent operation in IDLE and at the same time guarantees maximum performance when required.
Maximum Smoothness, Minimum Vibration
The operating noise of the newly developed ARCTIC motor is barely perceptible even at the lowest speed. In addition, the P14 PWM PST A-RGB has rubberised contact surfaces and thus reduces audible vibrations to a minimum.
Optimised for High Static Pressure
The P14 PWM PST A-RGB operates with a focused airflow and a high static pressure. The fan thus guarantees extremely efficient cooling, even with increased air resistance, and is therefore suitable for use on heat sinks, radiators and filters.
200 to 1900 rpm Controlled via PWM PST
With a wide speed range and the innovative PWM Sharing Technology (PST), the fan speed of the P14 PWM PST A-RGB can be controlled synchronously with all other fans. This reduces noise to a minimum while guaranteeing maximum cooling performance.
High-Quality Bearing
Thanks to an alloy/lubricant combination developed in Germany, friction within the bearing is reduced and greater efficiency is achieved. As a result, there is less heat development as well as less bearing noise, which means you can enjoy a longer service life from your fan.
Quality You Can Rely On
To ensure the longevity of our products, we carry out long-term tests under different, sometimes very adverse conditions. In this way, we learn how we can permanently improve our products for our customers. In addition, the excellent results of long-term testing give us the assurance that our products are not only outstanding in terms of quality, but also in terms of durability. This is a certainty that we are happy to pass on to our customers, which is why we give a 6-year manufacturer’s guarantee on the P14 PWN PST A-RGB.
SPECIFICATIONS
| Brand | Arctic |
| Color | Black |
| Performance | |
| Fan Speed | 200?1900 rpm PWM Controlled (0 rpm below 5% PWM) |
| Airflow | 68.90 cfm | 117.06 m?/h |
| Static Pressure | 2 mmH2O |
| Noise Level | 0.3 Sone |
| Fan | |
| Fan Frame | Standard |
| Control Type | PWM PST |
| Connector | 4-Pin Connector + 4-Pin Socket |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Operating Ambient Temperature | 0?40 ?C |
| Electric Characteristics | |
| Typical Voltage | 12 V DC |
| Starting Voltage | 5 V |
| Current | Voltage | 0.17 A | 12 V DC |
| Cable Length | 400 mm |
| RGB Specifications | |
| LEDs | 12 A-RGB LEDs |
| Connector | 3-Pin 5 V-DI-GND Connector |
| Current / Voltage | 0.4 A / 5 V |
| Cable | 400 mm Cable with 80 mm Sharing Cable, Black |
| Size & Weight | |
| Length | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 225 g |
| Warranty | 6 Years |
| Note | * Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
| Dimensions | 19 × 19 × 7 cm |
|---|
Be the first to review “Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan – Black” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Arctic MX-6 8G Performance Thermal Paste
Experience a 20% boost in cooling performance with Arctic MX-6 8G Performance Thermal Paste (ACTCP00081A), featuring an optimized formula for lower thermal resistance and consistent long-term performance. Its non-drying, non-bleeding composition ensures easy application and risk-free use. Perfect for any cooling scenario, MX-6 is available in various sizes with authenticity guaranteed.
Arctic P12 Max PWM 120 mm High-Speed Case Fan – Black
The Arctic P12 Max PWM 120 mm High-Speed Case Fan (ACFAN00280A) fan features a virtually silent fluid dynamic bearing, an extremely wide speed range of 200-3300 rpm, and maximum performance without compromises. It's optimized for use on radiators, heat sinks, pinholes, and mesh, making it ideal for enthusiasts and professionals. The fan also features a 0dB mode with zero RPM, improved stability with a closed fan wheel design, and maximum smoothness with minimum vibration. Backed by a 6-year warranty, this fan provides a significant performance boost to existing air and water cooling solutions.
Arctic P14 Max PWM 140 mm High-Speed Case Fan – Black
The Arctic P14 Max PWM 140 mm High-Speed Case Fan (ACFAN00287A) features a wide speed range of 400-2800 rpm, maximum performance, and a 0dB mode. Optimized for radiators, heat sinks, and mesh, it's ideal for enthusiasts and professionals. With a closed fan wheel design and minimal vibration, it provides a performance boost. Backed by a 6-year warranty, it offers silent operation and durability.
Gamdias Aeolus M3-1204R 120mm ARGB 4 Fan Pack – Black
The AEOLUS M3-1204R (AEOLUS M3-1204R) is a 4-pack combo of the AEOLUS M3-1201 ARGB fan with an additional PWM AEOLUS box and controller. The fans feature stealth black optimized fan blades for the highest performance, modified hydraulic bearing with smart PWM function, and low profile ARGB lighting to create the perfect aesthetics.
HYTE THICC FP12 120mm PWM 3 Pack Case Fan – Black-White
Unlock the ultimate cooling potential with our HYTE THICC FP12 120mm PWM 3 Pack Case Fan - Black-White (FAN-HYTE-FP12-BW-3), offering unrivaled performance and whisper-quiet operation. Featuring a cutting-edge digital interface supporting up to 54 devices and dynamically adjustable speeds, this 120x120x32mm powerhouse ensures optimal airflow and effortless cable management. Experience silent, efficient cooling with advanced LCP technology and Zero RPM Fan Mode.


Reviews
There are no reviews yet.