Arctic P14 Pro Reverse A-RGB White Case - 3 Pack
₹10,999.00 Original price was: ₹10,999.00.₹5,899.00Current price is: ₹5,899.00.
Arctic P14 Pro PST Case Fan - 5 Pack
₹10,999.00 Original price was: ₹10,999.00.₹4,799.00Current price is: ₹4,799.00.
Arctic P14 Pro Reverse A-RGB Black Case-3 Pack
The ARCTIC P14 Pro Reverse A‑RGB Black 140mm Case Fan 3 Pack is a premium PC cooling solution featuring reverse airflow design for clean RGB aesthetics, high static pressure for superior radiator performance, and advanced PWM control for efficient cooling. Equipped with vibrant Gen2 A-RGB lighting, fluid dynamic bearings, and optimized fan blades, this 3-pack delivers powerful airflow, quiet operation, and stunning visuals—perfect for high-end white-themed gaming builds.
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹5,399.00Current price is: ₹5,399.00.
Enquiry
SKU:
ACFAN00327A
Categories: Cooling Fans & Accessories, Cooling System
Tags: 140mm RGB case fan Black, Arctic P14 Pro Reverse ARGB, reverse airflow fan
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic P14 Pro Reverse A-RGB Black Case Fan- 3 Pack
FEATURES
Optimized Airflow DesignThe trumpet-shaped intake and teardrop-shaped spokes direct the airflow with reduced flow losses.
This reduces air resistance, minimising turbulence and aerodynamic noise.
This reduces air resistance, minimising turbulence and aerodynamic noise.
SOTA-Microcontroller
Reduziert Motorgeräusche, gleicht Lastschwankungen aus und schützt vor Einschaltstromspitzen sowie Verpolung.
Bessere Balance – weniger Vibrationen
Ein automatisiertes Vermessungs- und Wuchtungsverfahren sorgt für optimale Laufruhe durch punktgenau injizierte Ausgleichsmasse.
Minimale Spaltmaße für maximale Effizienz
Ermöglichen höheren statischen Druck und maximale Luftstromeffizienz.
PST – Easy Cable Management and Synchronized PWM Control
Thanks to the additional PWM connector, multiple fans can be daisy-chained and controlled simultaneously through a single header.
Optimized FDB Bearing-Shaft Design
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.
6-Year Warranty – Because Satisfaction Matters
Our products are tested under extreme conditions. The 6-year warranty isn’t just a promise – it’s a testament to our confidence in their durability.
SPECIFICATION
| Brand | Arctic |
| SKU | ACFAN00327A |
| Model | P14 Pro Reverse A-RGB (3 Pack) |
| Color | Black |
| Fan Size | 140 mm |
| Fan Dimensions | 140 x 140 x 30 mm |
| Quantity | 3 Fans |
| Fan Speed | 400 – 2650 RPM (PWM) |
| Airflow | 98 CFM (166.5 m³/h) |
| Static Pressure | 5.1 mmH₂O |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Noise Level | Low at idle, increases at high RPM |
| Connector (Fan) | 4-pin PWM |
| Connector (RGB) | 3-pin 5V A-RGB |
| Lighting | 12x Gen2 Addressable RGB LEDs |
| Rated Voltage | 12V (Fan), 5V (RGB) |
| Rated Current | 0.4 A |
| Start Voltage | 4V |
| Cable Length | ~400 mm + 80 mm daisy-chain |
| Airflow Direction | Reverse (intake from visible RGB side) |
| Operating Temperature | 0 – 40°C |
| Mounting | Standard 140mm |
| Included Accessories | Screws, cable splitter |
| Weight (per fan) | ~253 g |
| Warranty | 6 Year |
| Note** | **Prices, Specifications & Features are subject to change without notice |
One Click to Visit Our Social Media Handle → Instagram
Be the first to review “Arctic P14 Pro Reverse A-RGB Black Case-3 Pack” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias Aeolus M3-1204R 120mm ARGB 4 Fan Pack – Black
The AEOLUS M3-1204R (AEOLUS M3-1204R) is a 4-pack combo of the AEOLUS M3-1201 ARGB fan with an additional PWM AEOLUS box and controller. The fans feature stealth black optimized fan blades for the highest performance, modified hydraulic bearing with smart PWM function, and low profile ARGB lighting to create the perfect aesthetics.
Gamdias AURA GL240 RGB 240mm CPU Liquid Cooler
Gamdias Boreas E1-410 Lite RGB With 120mm RGB CPU Cooler
Gamdias BOREAS E1-410 White ARGB CPU Air Cooler
Gamdias BOREAS M2-510 CPU Air Cooler – White
The Gamdias BOREAS M2-510 CPU Air Cooler - White (BOREAS M2-510 WH) is available in matte black and snow white, features 5 advanced copper heat pipes with direct contact technology, a thick copper base plate, one 120mm high-performance hydraulic bearing PWM fan, and finished with a sleek diamond-shaped mesh gradient top cover to integrate top cooling performance with sleek aesthetics.


Reviews
There are no reviews yet.