Arctic P12 Pro Reverse A-RGB White Case Fan
₹6,599.00 Original price was: ₹6,599.00.₹1,999.00Current price is: ₹1,999.00.
Arctic P12 Pro Reverse A-RGB Case Fan- 3 Pack
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹4,499.00Current price is: ₹4,499.00.
Arctic P12 Pro Reverse Case Fan- 3 Pack
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹2,549.00Current price is: ₹2,549.00.
Enquiry
SKU:
ACFAN00332A
Categories: Cooling Fans & Accessories, Cooling System
Tags: Arctic P12 Pro Reverse 3 pack, ARGB 120mm fan pack, PWM case fan pack, reverse blade fan, RGB cabinet fan 3 pack
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic P12 Pro Reverse Case Fan- 3 Pack
FEATURES
Optimized Airflow Design
The trumpet-shaped intake and teardrop-shaped spokes direct the airflow with reduced flow losses. This reduces air resistance, minimising turbulence and aerodynamic noise.
SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.
More Power – Less Noise
An automated measuring and balancing process ensures smooth performance by applying the alancing compound with pinpoint accuracy.
Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.
PST – Easy Cable Management and Synchronized PWM Control
Thanks to the additional PWM connector, multiple fans can be daisy-chained and controlled simultaneously through a single header
Optimized FDB Bearing-Shaft Design
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.
SPECIFICATION
| Brand | Arctic |
| Model | P12 Pro Reverse (3 Pack) |
| Sku | ACFAN00332A |
| Type | Case Fan |
| Fan Size | 120 mm |
| Quantity | 3 Fans |
| Dimensions (Each) | 120 × 120 × 27 mm |
| Fan Speed | 500 – 3000 RPM (PWM) |
| Airflow | ~73 CFM / 124 m³/h |
| Static Pressure | 4.5 mmH₂O |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise Level | ~25 dB(A) (approx.) |
| Voltage (Fan) | 12V DC |
| Current (Fan) | 0.4 A |
| Start Voltage | 3.5V |
| Connector (Fan) | 4-Pin PWM + PST |
| RGB Type | A-RGB (Gen2) |
| RGB Connector | 3-Pin 5V A-RGB |
| Operating Temp | 0 – 40°C |
| Cable Length | ~400 mm + splitter |
| Weight (Per Fan) | ~172 g |
| Total Pack Weight | ~590 g |
| Warranty | 6 Year |
| Note | *Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle → Instagram
Be the first to review “Arctic P12 Pro Reverse Case Fan- 3 Pack” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias Boreas E1-210 Lite RGB 92mm CPU Cooler
Gamdias Boreas E1-410 Lite RGB With 120mm RGB CPU Cooler
Gamdias BOREAS E1-410 White ARGB CPU Air Cooler
Gamdias Boreas E2-410 White 120mm CPU Air Cooler
The Gamdias Boreas E2-410 White 120mm CPU Air Cooler (BOREAS E2-410 WH) features 4 advanced copper heat pipes with direct contact technology, a thick copper base plate, one 120mm high-performance hydraulic bearing PWM fan, and finished with a sleek diamond-shaped mesh gradient top cover to integrate top cooling performance with sleek aesthetics.


Reviews
There are no reviews yet.