Arctic P12 Pro Reverse Case Fan- 3 Pack
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹2,549.00Current price is: ₹2,549.00.
Arctic P12 Pro Reverse A-RGB White Case Fan- 3 Pack
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹4,799.00Current price is: ₹4,799.00.
Arctic P12 Pro Reverse A-RGB Case Fan- 3 Pack
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹4,499.00Current price is: ₹4,499.00.
Enquiry
SKU:
ACFAN00333A
Categories: Cooling Fans & Accessories, Cooling System
Tags: 120mm ARGB Fan Pack, Arctic P12 Pro Reverse ARGB Black 3 Pack, reverse blade case fan
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic P12 Pro Reverse A-RGB Case Fan- 3 Pack
FEATURES
Optimized Airflow Design
The trumpet-shaped intake and teardrop-shaped spokes direct the airflow with reduced flow losses. This reduces air resistance, minimising turbulence and aerodynamic noise.
SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.
More Power – Less Noise
An automated measuring and balancing process ensures smooth performance by applying the balancing compound with pinpoint accuracy.
Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.
PST – Easy Cable Management and Synchronized PWM Control
Thanks to the additional PWM connector, multiple fans can be daisy-chained and controlled simultaneously through a single header.
Optimized FDB Bearing-Shaft Design
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.
SPECIFICATION
| Brand | Arctic |
| Model | P12 Pro Reverse A-RGB (3 Pack) |
| Sku | ACFAN00333A |
| Type | Case Fan |
| Fan Size | 120 mm |
| Quantity | 3 Fans |
| Dimensions (Each) | 120 × 120 × 27 mm |
| Fan Speed | 500 – 3000 RPM (PWM) |
| Airflow | ~73 CFM / 124 m³/h |
| Static Pressure | 4.5 mmH₂O |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise Level | ~25 dB(A) (approx.) |
| Voltage (Fan) | 12V DC |
| Current (Fan) | 0.4 A |
| Start Voltage | 3.5V |
| Connector (Fan) | 4-Pin PWM + PST |
| RGB Type | A-RGB (Gen2) |
| RGB Connector | 3-Pin 5V A-RGB |
| Operating Temp | 0 – 40°C |
| Cable Length | ~400 mm + splitter |
| Weight (Per Fan) | ~172 g |
| Total Pack Weight | ~590 g |
| Warranty | 6 Year |
| Note | *Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle → Instagram
Be the first to review “Arctic P12 Pro Reverse A-RGB Case Fan- 3 Pack” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias AURA GL360 V2 White AGRB 360mm CPU Liquid Cooler
With Gamdias AURA GL360 V2 White AGRB (AURA GL360 V2 WH) has a 12-slot 10-pole motor, upgraded copper base, and optimal fluid routing system, the cooler boasts top-tier in-class performance. The cooler also features hidden cable routing, a fully rotatable pump housing with brushed plating, a pump head with indirect lighting, and 30 built-in lighting effects.
Gamdias Boreas E1-410 Lite RGB With 120mm RGB CPU Cooler
Gamdias Boreas P1-720 120mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
Gamdias Chione M3-240W AIO 240mm CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-360U ARGB CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-360U (CHIONE P3-360U) ARGB CPU Liquid Cooler The high-performance liquid cooler is a 360mm radiator AIO fine-tuned for next-generation cooling and equipped with a personalized LCD display. The AIO features a highly customizable IPS LCD display, a motor pump with a high-performance three-phase drive,


Reviews
There are no reviews yet.