Arctic MX-7 4G Performance Thermal Paste
₹3,999.00 Original price was: ₹3,999.00.₹1,199.00Current price is: ₹1,199.00.
Arctic P12 Pro Reverse A-RGB Case Fan
₹6,499.00 Original price was: ₹6,499.00.₹1,799.00Current price is: ₹1,799.00.
Arctic MX-7 8G Performance Thermal Paste
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹1,899.00Current price is: ₹1,899.00.
Enquiry
SKU:
ACTCP00091A
Categories: Cooling Fans & Accessories, Cooling System
Tags: Arctic MX-7 8g, Arctic thermal paste, CPU thermal paste, GPU thermal compound, high performance thermal paste, MX7 thermal paste
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic MX-7 8G Performance Thermal Paste
FEATURES
-
High-performance thermal compound with improved heat transfer
-
Dense, viscous consistency for optimal contact surface coverage
-
Long-lasting stability (no drying or cracking)
-
No pump-out effect during thermal cycles
-
Electrically non-conductive & safe for all components
-
Easy application via pressure (cross method recommended)
-
Suitable for CPU, GPU, laptops, and consoles
SPECIFICATION
| Brand | Arctic |
| Model | MX-7 |
| Sku | ACTCP00091A |
| Type | Thermal Paste / Thermal Compound |
| Quantity | 8 Grams |
| Thermal Conductivity | ~6.17 W/mK |
| Density | 2.9 g/cm³ |
| Viscosity | 35,000 – 38,000 poise |
| Operating Temperature | -50°C to 250°C |
| Electrical Conductivity | Non-conductive |
| Capacitive | Non-capacitive |
| Color | Grey |
| Application Method | Cross / pressure spread |
| Compatibility | CPU, GPU, Laptop, Console |
| Durability | Long-term stable, no drying |
| Packaging Dimensions | 121 × 26 × 16 mm |
| Weight (with pack) | ~20 g |
| Warranty | 6 Year |
| Note | *Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle → Instagram
Be the first to review “Arctic MX-7 8G Performance Thermal Paste” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias Aeolus M2-1203 Lite 3-In-1 120mm ARGB Fan Pack
Gamdias Aeolus M3-1204R 120mm ARGB 4 Fan Pack – Black
The AEOLUS M3-1204R (AEOLUS M3-1204R) is a 4-pack combo of the AEOLUS M3-1201 ARGB fan with an additional PWM AEOLUS box and controller. The fans feature stealth black optimized fan blades for the highest performance, modified hydraulic bearing with smart PWM function, and low profile ARGB lighting to create the perfect aesthetics.
Gamdias BOREAS M1-610 high-performance CPU air cooler
Gamdias Chione M3-240W AIO 240mm CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-240U ARGB CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-240U ARGB CPU Liquid Cooler (CHIONE P3-240U) is a high-performance liquid cooler is a 240mm radiator AIO fine-tuned for next-generation cooling and equipped with a personalized LCD display. The AIO features a highly customizable IPS LCD display, a motor pump with a high-performance three-phase drive


Reviews
There are no reviews yet.