Arctic MX-7 2G Performance Thermal Paste
₹1,299.00 Original price was: ₹1,299.00.₹799.00Current price is: ₹799.00.
Arctic MX-7 8G Performance Thermal Paste
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹1,899.00Current price is: ₹1,899.00.
Arctic MX-7 4G Performance Thermal Paste
₹3,999.00 Original price was: ₹3,999.00.₹1,199.00Current price is: ₹1,199.00.
Enquiry
SKU:
ACTCP00090A
Categories: Cooling Fans & Accessories, Cooling System
Tags: Arctic cooling paste, Arctic MX-7 4g, CPU thermal compound, GPU thermal paste, MX7 thermal paste, thermal paste 4g
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic MX-7 4G Performance Thermal Paste
FEATURES
-
High-performance thermal compound with improved heat transfer
-
Dense, viscous consistency for optimal contact surface coverage
-
Long-lasting stability (no drying or cracking)
-
No pump-out effect during thermal cycles
-
Electrically non-conductive & safe for all components
-
Easy application via pressure (cross method recommended)
-
Suitable for CPU, GPU, laptops, and consoles
SPECIFICATION
| Brand | Arctic |
| Model | MX-7 |
| Sku | ACTCP00090A |
| Type | Thermal Paste / Thermal Compound |
| Quantity | 4 Grams |
| Thermal Conductivity | ~6.17 W/mK |
| Density | 2.9 g/cm³ |
| Viscosity | 35,000 – 38,000 poise |
| Operating Temperature | -50°C to 250°C |
| Electrical Conductivity | Non-conductive |
| Capacitive | Non-capacitive |
| Color | Grey |
| Application Method | Cross / pressure spread |
| Compatibility | CPU, GPU, Laptop, Console |
| Durability | Long-term stable, no drying |
| Packaging Dimensions | 121 × 26 × 16 mm |
| Weight (with pack) | ~20 g |
| Warranty | 6 Year |
| Note | *Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle → Instagram
Be the first to review “Arctic MX-7 4G Performance Thermal Paste” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Arctic Liquid Freezer III 240 AIO CPU Liquid Cooler – Black
The Arctic Liquid Freezer III 240 AIO CPU Liquid Cooler - Black (ACFRE00134A) is a high-performance AIO liquid CPU cooler for Intel and AMD sockets, including upcoming Intel LGA1851. It features an optimized pump, extended radiator surface with high static pressure fans, separate VRM fan, and connection options for all-in-one or independent PWM control. Ready out-of-the-box with pre-applied thermal compound and AMD offset mounting.
Gamdias Aura GA1 90mm CPU Air Cooler
The Gamdias Aura GA1 90mm CPU Air Cooler (AURA GA1) is a compact air cooler with dual-color LEDs and a high-airflow 120mm hydraulic bearing PWM fan. Its 90x90x35mm aluminum heatsink offers 39x39mm high CPU coverage for efficient heat dissipation. Compatible with Intel LGA 1200/115X/1700, it features simple installation, enhanced airflow design, and durable construction for reliable, quiet cooling performance.
Gamdias AURA GL120 120mm All-in-One RGB Liquid Cooler
Gamdias AURA GL360 V2 Black ARGB 360mm CPU Liquid Cooler
With Gamdias AURA GL360 V2 Black ARGB (AURA GL360 V2) has a 12-slot 10-pole motor, upgraded copper base, and optimal fluid routing system, the cooler boasts top-tier in-class performance. The cooler also features hidden cable routing, a fully rotatable pump housing with brushed plating, a pump head with indirect lighting, and 30 built-in lighting effects.


Reviews
There are no reviews yet.