The EVGA 1000 P5 delivers 1000W of reliable, efficient power with 80+ Platinum certification. Fully modular for clean cable management, it features 100% Japanese capacitors, quiet operation, and robust protections?perfect for high-performance gaming and workstation builds.
EVGA 1300 P+, 80+ PLATINUM Fully Modular
₹43,990.00 Original price was: ₹43,990.00.₹17,599.00Current price is: ₹17,599.00.
EVGA 850 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
₹22,990.00 Original price was: ₹22,990.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
EVGA 1000 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
₹28,990.00 Original price was: ₹28,990.00.₹14,999.00Current price is: ₹14,999.00.
Enquiry
SKU:
220-P5-1000-X1
Categories: 80 Plus Bronze, 80 Plus Platinum, Power Supply
Tags: 220-P5-1000-X1, 80 Plus Platinum Fully Modular, EVGA 1000 P5
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
EVGA 1000 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular
FEATURES
-
Unbeatable EVGA 10 Year Warranty and unparalleled EVGA Customer Support
-
Fully Modular to reduce clutter and improve airflow
-
NVIDIA SLI & AMD Crossfire Ready
-
80 PLUS Platinum certified, with 92% (115VAC) / 94% (220VAC~240VAC) efficiency or higher under typical loads
-
Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection)
-
100% Japanese Capacitors ensure long-term reliability
-
Active Clamp +DC to DC design for efficient operation
-
EVGA ECO Intelligent Thermal Control System eliminates fan noise at low to medium loads
-
Active Power Factor Correction
-
Fluid Dynamic Bearing Fan for ultra-quiet operation and increased lifespan.
- DC-DC Converter improves 3.3V/5V stability
SPECIFICATIONS
Cable Length
| ATX Cable | 1x 600mm |
| EPS Cable | 2x 700mm |
| PCIe Cable | 3x 700mm, 850mm ; 2x 700mm |
| SATA Cable | 3x 550mm, 650mm, 750mm, 850mm |
| Four-Pin Peripheral Cable | 1x 550mm, 650mm, 750mm, 850mm |
| Floppy Adapter | 1x 100mm |
| AC Power | 1x 1500mm |
| Modular Cable Type | Full |
Connector Quantity
| 24 Pin ATX | 1x 24pin |
| EPS (CPU) | 2x 8pin (4+4) |
| PCIe | 8x 8pin (6+2) |
| SATA | 12x |
| Four-Pin Peripheral | 4x |
| Floppy | 1x |
Power Specs
| AC Input | 100-240V~, 15-8A, 60/50 Hz | ||||
| Rail | +3.3V | +5V | +12V | +5Vsb | -12V |
| Max Output | 24A | 24A | 83.3A | 3A | 0.5A |
| 120W | 999.6W | 15W | 6W | ||
| Total | 1000W @ +50C | ||||
Additional Details
| Operating Temperature | 0? to 50? C |
| Japanese Capacitors | 100% |
| ECO Mode | Yes |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Net Weight | 7.20 lbs |
| Size | 86mm (H) x 150mm (W) x 150mm (L) |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 3 2014 Requirement |
| Fan Size / Bearing | 135mm Fluid Dynamic Bearing |
One Click to Visit Our Social Media Handle ??Instagram
Be the first to review “EVGA 1000 P5, 80 Plus Platinum Fully Modular” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
EVGA SuperNova 1000 GT 1000 Watt 80 Plus Gold SMPS
GAMDIAS Aura GP450 Pro SMPS
The Gamdias AURA GP450 Pro is a 450W non-modular power supply unit designed for reliable and efficient performance in budget-friendly PC builds. It features an 80 PLUS White certification for energy efficiency, a 120mm hydraulic bearing fan with automatic temperature control for quiet and effective cooling, and a single +12V rail for stable power delivery. Equipped with essential connectors, including 1x 24-pin main, 1x 8 (4+4) pin EPS 12V, 1x 8 (6+2) pin PCI-E, 3x SATA, and 2x Molex, it supports ATX12V v2.4 systems. The PSU also includes multiple protection features like OVP, UVP, OPP, OCP, and SCP, ensuring safe operation for basic computing and light gaming setups.
Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS
The Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS (AURA GP550) is a highly efficient and reliable 550W power supply that offers a great mix of performance and value. The AURA GP550 uses high-quality components and is an excellent power supply for basic computer needs, as well as for small or medium-sized gaming systems. Gamdias AURA GP550 SMPS is a powerful, fully-regulated power supply unit with a maximum output of 550W and is compatible with most computer components. It also comes with a 2-year warranty.
Gamdias Helios M1-650B SMPS
Power your gaming or professional PC with the Gamdias Helios M1-650B, a reliable 650W power supply with 80 Plus Bronze certification for up to 85% efficiency. Featuring a 120mm hydraulic bearing smart fan with automatic speed optimization, it ensures quiet operation and effective cooling. With black flat cables for easy cable management, ATX12V v2.4 compatibility, and robust protections (OVP/UVP/OPP/SCP/OCP), this non-modular PSU delivers stable performance for high-performance builds.
Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt?80 PLUS Bronze?Power Supply
The Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt 80 PLUS Bronze Power Supply (HELIOS M1-850B) is a high quality stealth fan that can deliver up to 85% efficiency while automatically adjusting its fan speed according to temperature. It also has a high build quality with its flat black cables and 80 PLUS bronze certification.


Reviews
There are no reviews yet.