EVGA SuperNOVA 1300 G+, 80+ GOLD 1300W, Fully Modular, 10 Year Warranty, Includes FREE Power On Self Tester
₹23,025.00
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
EVGA SuperNOVA 1300 G+
FEATURES
SPECCIFICATIONS
Cable Length
| Type | Length |
|---|---|
| ATX Cable | 1x 600mm |
| EPS Cable | 2x 750mm |
| PCIe Cable | 4x 750mm, 2x 750mm, 900mm |
| SATA Cable | 4x 550mm, 650mm, 750mm |
| Four-Pin Peripheral Cable | 2x 550mm, 650mm, 750mm |
| Floppy Adapter | 1x 100mm |
| AC Power | 1x 1800mm |
| Modular Cable Type | Full |
| Molex to FDD | 1x |
Connector Quantity
| Connector | Quantity |
|---|---|
| 24 Pin ATX | 1x |
| EPS (CPU) | 2x 8pin (4+4) |
| PCIe | 8x 8pin (6+2) |
| SATA | 12x |
| Four-Pin Peripheral | 6x |
| Floppy | 1x |
Power Specs
| AC Input | 100-240V~, 15-8A, 60/50 Hz | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Rail | +3.3V | +5V | +12V | +5Vsb | -12V |
| Max Output | 24A | 24A | 108.3A | 3.0A | 0.5A |
| Total | 1300W | ||||
Additional Details
| Operating Temperature | 0° to 50°C |
|---|---|
| Japanese Capacitors | 100% |
| ECO Mode | Yes |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Net Weight | 8.20 lbs |
| Size | 86mm (H) x 150mm (W) x 200mm (L) |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 3 2014 Requirement |
| Fan Size / Bearing | 135mm Fluid Dynamic Bearing |
Product Warranty
This product comes with a 10 year limited warranty with registration.
EVGA offers several warranty solutions for our customers to choose from. Please refer to the suffix of the part number and our Warranty Terms for details.
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
RELATED PRODUCTS
GAMDIAS Aura GP450 Pro SMPS
The Gamdias AURA GP450 Pro is a 450W non-modular power supply unit designed for reliable and efficient performance in budget-friendly PC builds. It features an 80 PLUS White certification for energy efficiency, a 120mm hydraulic bearing fan with automatic temperature control for quiet and effective cooling, and a single +12V rail for stable power delivery. Equipped with essential connectors, including 1x 24-pin main, 1x 8 (4+4) pin EPS 12V, 1x 8 (6+2) pin PCI-E, 3x SATA, and 2x Molex, it supports ATX12V v2.4 systems. The PSU also includes multiple protection features like OVP, UVP, OPP, OCP, and SCP, ensuring safe operation for basic computing and light gaming setups.
Gamdias Helios M1 550B SMPS
he Gamdias Helios M1-550B SMPS is a reliable 550W power supply unit designed for gaming and professional PC builds. Featuring an 80 PLUS Bronze certification, it ensures up to 85% energy efficiency, reducing heat and power costs. Equipped with a 120mm hydraulic bearing smart fan, it automatically adjusts fan speed based on temperature for quiet operation and optimal cooling. The non-modular design includes flat black cables for easy installation and improved cable management.


Reviews
There are no reviews yet.