Gamdias AURA GL120 V2 Black ARGB 120mm Liquid Cooler
₹8,999.00 Original price was: ₹8,999.00.₹3,399.00Current price is: ₹3,399.00.
Gamdias AURA GS3 Multicolor Optical Gaming Mouse
₹1,199.00 Original price was: ₹1,199.00.₹449.00Current price is: ₹449.00.
Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt?80 PLUS Bronze?Power Supply
The Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt 80 PLUS Bronze Power Supply (HELIOS M1-850B) is a high quality stealth fan that can deliver up to 85% efficiency while automatically adjusting its fan speed according to temperature. It also has a high build quality with its flat black cables and 80 PLUS bronze certification.
₹19,999.00 Original price was: ₹19,999.00.₹5,819.00Current price is: ₹5,819.00.
Enquiry
SKU:
HELIOS M1-850B
Categories: 80 Plus Bronze, Non Modular, Power Supply
Tags: 850 Watt?80 PLUS Bronze?Power Supply, Bronze?Power Supply, Gamdias HELIOS M1-850B, HELIOS M1-850B
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Gamdias HELIOS M1-850B
FEATURES
- Meets 80 PLUS Bronze Efficiency
- Black Flat Cables
- Automatic Fan Speed Optimization
- APFC with PF value of 0.99
- Support C6/C7 Power States
- Stealth Black
80 PLUS BRONZE CERTIFIED
Efficiency rating reflects how much power is retained on transfer, not build quality. HELIOS M1-850B, with an 80 PLUS Bronze efficiency rating, is a safe and lasting first-rate power supply unit.
SMART VENTILATION
The power supply unit supports automatic fan speed optimization which adjusts its fan speed according to the temperature and load.
FLAT BLACK CABLES
The stealthy and flexible black cables are designed for easy cable installation, reducing clutter, and increase the airflow within the case.
SPECIFICATIONS
| Brand | Gamdias |
| Color | Black |
| Model | HELIOS M1-850B |
| POWER | |
| Type | ATX12V v2.4 |
| Efficiency | Meet 80 PLUS Bronze efficiency |
| Power Factor Correction | APFC with PF value of 0.99 |
| Support MB Sync | No |
| Dimension (L x W x H) | 140 x 150 x 86 mm |
| Support C6/C7 power state | Yes |
| AC Input | 100-240V / 5.5-11A / 47-63Hz |
| DC Output | +3.3V / +5V / +12V / -12V / +5Vsb |
| Max. Output Current | 20A / 20A / 70A / 0.3A / 2.5A |
| Max. Output Power | 130W / 840W / 3.6W / 12.5W |
| Total Power | 850W |
| Protection | OVP / UVP / OPP / OCP / SCP / SP / ICP |
| Main Power | 1 (20+4 Pin) |
| CPU | 2 (4+4 Pin) |
| PCI-E | 4 (6+2 Pin) |
| SATA | 6 (5 Pin) |
| Molex | 4 (4 Pin) |
| Modular | Non Modular |
| Flat Cable | Yes |
| Silent Mode | No |
| DC to DC | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Note | *Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
| Dimensions | 30 × 27 × 15 cm |
|---|
Be the first to review “Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt?80 PLUS Bronze?Power Supply” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
GAMDIAS Aura GP450 Pro SMPS
The Gamdias AURA GP450 Pro is a 450W non-modular power supply unit designed for reliable and efficient performance in budget-friendly PC builds. It features an 80 PLUS White certification for energy efficiency, a 120mm hydraulic bearing fan with automatic temperature control for quiet and effective cooling, and a single +12V rail for stable power delivery. Equipped with essential connectors, including 1x 24-pin main, 1x 8 (4+4) pin EPS 12V, 1x 8 (6+2) pin PCI-E, 3x SATA, and 2x Molex, it supports ATX12V v2.4 systems. The PSU also includes multiple protection features like OVP, UVP, OPP, OCP, and SCP, ensuring safe operation for basic computing and light gaming setups.
Gamdias Aura GP650 SMPS
The Gamdias Aura GP650 is a reliable 650W non-modular power supply, featuring 80 PLUS White certification for up to 80% energy efficiency, reducing power waste and heat. Equipped with a 120mm hydraulic bearing fan with automatic temperature control, it ensures quiet and stable performance. Compatible with ATX12V v2.4, it includes a 24-pin main connector, multiple protections (short circuit, overload, overheating, low voltage), and high-quality components for consistent power delivery.
Gamdias Helios M1 550B SMPS
he Gamdias Helios M1-550B SMPS is a reliable 550W power supply unit designed for gaming and professional PC builds. Featuring an 80 PLUS Bronze certification, it ensures up to 85% energy efficiency, reducing heat and power costs. Equipped with a 120mm hydraulic bearing smart fan, it automatically adjusts fan speed based on temperature for quiet operation and optimal cooling. The non-modular design includes flat black cables for easy installation and improved cable management.


Reviews
There are no reviews yet.