Gamdias BOREAS M2-510 CPU Air Cooler - White
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹2,839.00Current price is: ₹2,839.00.
Gamdias Aeolus M3-1201 ARGB 120MM Case Fan
₹1,299.00 Original price was: ₹1,299.00.₹689.00Current price is: ₹689.00.
Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS
The Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS (AURA GP550) is a highly efficient and reliable 550W power supply that offers a great mix of performance and value. The AURA GP550 uses high-quality components and is an excellent power supply for basic computer needs, as well as for small or medium-sized gaming systems. Gamdias AURA GP550 SMPS is a powerful, fully-regulated power supply unit with a maximum output of 550W and is compatible with most computer components. It also comes with a 2-year warranty.
₹8,999.00 Original price was: ₹8,999.00.₹1,979.00Current price is: ₹1,979.00.
Enquiry
SKU:
AURA GP550
Categories: Non Modular, Power Supply
Tags: AURA GP550, AURA GP550 Power Supply, Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS, Non Modular 550 Watt SMPS
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS
FEATURES
- 550W Total Wattage Power
- 230V, 5A, 50hz AC Input
- 6+2 Pin x 2 PCI-E Connector
- 5 Pin x 5 SATA Connector
- 20+4 pin x 1 Main Power Connector
- Gamdias?Single 12v Rail ? A single 12V rail promises reliable and consistent power delivery
- Silent 120mm fan ? The 120mm fan spins consistently yet quietly to keep the unit cool even under full load & is rated for 100,000 hours of lifespan!
- Modern Connectors ? Comes with all the cables for a modern high end system including a dual 4 pin CPU connector. Constructed with passions and composed of high-grade quality components this unit ensures a stable power supply even under high loads.
- High Quality Components ? The AURA GP550 is made with high quality components for reliable and consistent performance
- Years Warranty ? The PSU comes with a full 2 years warranty
SPECIFICATIONS
| Brand | Gamdias |
| Color | Black |
| Product Type | SMPS |
| Model | AURA GP550 |
| Total Power | 550 Watt |
| AC Input | 230V, 5A, 50hz |
| Connector | |
| Main Power | 20+4 pin x 1 |
| CPU | 4+4 Pin x 1 |
| PCI-E | 6+2 Pin x 2 |
| SATA | 5 Pin x 5 |
| Molex | 4 Pin x 2 |
| Dimension | 19.7 x 23.5 x 9.5 (cm) |
| Weight | 1.37 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Note | *Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
| Dimensions | 29 × 15 × 25 cm |
|---|
Be the first to review “Gamdias AURA GP550 550 Watt SMPS” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
EVGA SuperNova 1000 GT 1000 Watt 80 Plus Gold SMPS
Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt?80 PLUS Bronze?Power Supply
The Gamdias HELIOS M1-850B 850 Watt 80 PLUS Bronze Power Supply (HELIOS M1-850B) is a high quality stealth fan that can deliver up to 85% efficiency while automatically adjusting its fan speed according to temperature. It also has a high build quality with its flat black cables and 80 PLUS bronze certification.
Gamdias HELIOS P2-1300G 1300 Watt 80 Plus Gold Fully Modular Power Supply
Gamdias HELIOS P2-1300G 1300 Watt 80 Plus Gold Fully Modular Power Supply (HELIOS P2-1300G) is a fully modular next-generation power supply unit featuring 80 Plus Gold and Cybenetics Gold certifications, supports ATX 3.0 and PCIe Gen 5.0, with 100% highly reliable Japanese capacitors, and is equipped with 135mm dual-ball bearing fan to ensure the ultimate stability, reliability, and performance.


Reviews
There are no reviews yet.