Arctic Xtender VG White Mid-Tower Case
₹40,999.00 Original price was: ₹40,999.00.₹21,999.00Current price is: ₹21,999.00.
EVGA 1300 P+, 80+ PLATINUM Fully Modular
₹43,990.00 Original price was: ₹43,990.00.₹17,599.00Current price is: ₹17,599.00.
Arctic Xtender VG Black Mirror Mid-Tower Case
The Arctic Xtender VG Black Mirror Mid-Tower Case ? a stylish ATX-compatible chassis with tempered glass window, pre-installed 500W PSU, active cooling with 5 fan slots, and front I/O ports (USB 3.0, USB 2.0, audio jack). Built from durable steel with a partially modular power supply and 6-year warranty.
₹40,999.00 Original price was: ₹40,999.00.₹21,499.00Current price is: ₹21,499.00.
Enquiry
SKU:
ACPCC00019A
Categories: Case(Cabinet), Mid Tower
Tags: Artic Xtender, Artics Xtender VG, MID TOWER CASE
Brand:
ARCTIC
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Arctic Xtender VG Black Mirror Mid-Tower Case
FEATURES
- Supported motherboards: ATX
- Number of fan slots: 5, fan dimension: 120 mm
- Power supply pre-installed: Yes
- Viewing window: Yes
- Supported graphics card length: 355 mm 312 mm 280 mm
SPECIFICATIONS
| Brand | Artic |
| Model | ACPCC00019A |
| Colour | Black |
| Dimensions (L ? W ? H) | ?529 ? 231 ? 529 mm |
| Motherboard Support | up to E-ATX (285 mm wide) |
| Weight | 15.4 kg |
| Front connections | 2x USB 2.0, 3.5 mm jack, 2x USB 3.0 |
| Material | Steel |
| Fan Support | Top???? 3 ? 120?mm | 3 ? 140?mm |
| Side??? 3 ? 120?mm | |
| ? ? ? ? ? ? 3 ? 140?mm (included) | |
| ?Rear??? 2 ? 120?mm (included) | |
| Radiator Support | Top???? up to 360/420?mm |
| Side??? up to 360/420?mm | |
| Clearance | CPU???? 171?mm |
| ?PSU???? ATX up to 318?mm | |
| ?(200?mm with HDD Cage) | |
| ? GPU???? up to 337?mm | |
| ??????????? (482?mm w/o Side Radiator) | |
| Warranty | 6 years |
| Brand |
ARCTIC |
|---|---|
| Shop Code |
TheitgearSpRoad |
| FORM FACTOR |
Mid Tower |
| SIDE PANEL |
Mirror |
| LED |
ARGB |
| GPU CLEARANCE |
280MM, 310MM, 355MM |
| NO OF FANS SUPPORT |
10 |
Be the first to review “Arctic Xtender VG Black Mirror Mid-Tower Case” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias AURA GC2 Elite RGB (ATX) Mid-tower Cabinet
The Gamdias AURA GC2 Elite RGB (AURA GC2 ELITE) is an affordable mid-tower case with an airflow-oriented design. Featuring a chamfered front panel with perforated air vents, 4 built-in fixed RGB fans, an improved interior compatibility, and a panoramic tempered glass side panel to show off the beauty of your build.
Gamdias Neso P1 B Black (EATX) Full Tower Gaming Cabinet
Gamdias Neso P1 B Black (NESO P1 B) has 8 Slot Horizontal and Vertical GPU Holder Takes GPU Length up to 426mm Supports Radiators up to 360mm, and 420mm Side 70mm of Space for Thicker Top Radiator and Fans80mm of Space for Thicker Side Radiator and Fans Front and Side Panoramic Tempered Glass Panels
Gamdias Talos E3 Mesh ARGB Black Mid Tower Cabinet
HYTE Y70 Dual Chamber (ATX) Mid-Tower Case – Black-Red
HYTE Y70 Dual Chamber (ATX) Mid-Tower Case - Black-Red (CS-HYTE-Y70-BR) is an upgraded dual chamber ATX mid tower modern aesthetic case that delivers next gen gaming experiences with massive 4 slot vertical graphics and unlocks maximum performance via ginormous cooling capacity. All while celebrating your favorite hardware by showing off your PC the way it was meant to be seen.


Reviews
There are no reviews yet.