FSP 2000W Titanium CRPS Power Modules SMPS
₹99,999.00 Original price was: ₹99,999.00.₹25,999.00Current price is: ₹25,999.00.
FSP 550W CRPS Platinum PSU
₹79,999.00 Original price was: ₹79,999.00.₹25,599.00Current price is: ₹25,599.00.
FSP 2000W Platinum CRPS Power Modules SMPS
The FSP2000-20FM, a high-performance 2000W redundant power supply module, in India. Ideal for datacenters and workstations, shop now for the best deals on this CRPS-standard PSU with PMbus features!
₹78,999.00 Original price was: ₹78,999.00.₹25,799.00Current price is: ₹25,799.00.
Enquiry
SKU:
FSP2000-20FM
Categories: 80 Plus Platinum, Power Supply
Tags: FSP 2000W PLATINUM CRPS POWER MODULES SMPS, FSP2000-20FM
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
FSP 2000W Platinum?RPS Power?odules?MPS
FEATURES
- Certified CB 62368-1 & CB 60950-1
- Meet 80 Plus Platinum
- Meet CRPS 2.0
- Meet PMBus 1.2
- Design for 5,000 Meter above sea level
- High Reliability
- Low Ripple & Noise
- Over Current Protection
- Over Temperature Protection
- Over Voltage Protection
SPECIFICATIONS
| Brand | FSP |
| Model | FSP2000-20FM |
| Color | White |
| Power Output: | ?000W continuous output |
| Efficiency: | ?ertified 80 PLUS Platinum, achieving up to 94% efficiency at 50% load. Some models in the FSP CRPS lineup reach 80 PLUS Titanium efficiency (96% at 50% load). |
| Input Voltage: | Wide input range: 90-264 VAC (AC input). |
| Supports High Voltage Direct Current (HVDC): 240V with 2000W output. | |
| Output: | Main DC output: 12 VDC, up to 163.6A continuous. |
| Peak output: Additional 45A for enhanced system peak performance. | |
| Standby output: 12 VDC for system and power management circuitry. | |
| Form Factor: | Standard CRPS enclosure: 73.5 x 185.0 x 40 mm (2.89 x 7.28 x 1.57 inches). |
| High-density design with a depth of 185 mm. | |
| Power Factor Correction: | ?ctive PFC for improved efficiency. |
| Certifications and Standards: | Complies with CRPS 2.0 and NEBS standards. |
| Meets FCC, CB, TUV, CE, and CCC certifications. | |
| Adheres to the latest safety and EMC standards. | |
| Communication Protocol: | Supports PMBus 1.2 for communication with the system? Board Management Controller (BMC). |
| Enables Data Center Infrastructure Management (DCIM) for PSU monitoring and management. | |
| Redundancy: | Supports cold redundancy (Smart ON) for enhanced power efficiency and availability. |
| Configurable for up to 3+1 redundancy (up to 6000W total in a system). | |
| N+1 hot-swappable mechanism ensures uninterrupted operation during module replacement. | |
| Protection Features: | Overcurrent Protection (OCP). |
| Overvoltage Protection (OVP). | |
| Overload Protection. | |
| Overheating Protection (OTP). | |
| Short-Circuit Protection (SCP). | |
| Cooling: | Supports clockwise and counter-clockwise fan rotation (configurable based on system requirements). |
| Applications: | Ideal for data centers, telecommunications, cloud infrastructure, enterprise IT, 5G networks, and high-performance servers. |
| Additional Features: | High power density design. |
| Customizable firmware for specific client needs. | |
| Unified size across FSP? CRPS range (550W to 2400W) for seamless upgrades without case redesign. | |
| Supports parallel operation of up to 4 power supply units. | |
| Warranty | 3 Years |
| Note | * Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
Be the first to review “FSP 2000W Platinum CRPS Power Modules SMPS” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
EVGA 1300 P+, 80+ PLATINUM Fully Modular
EVGA 750 BR 750 Watt 80 Plus Bronze SMPS
Gamdias Helios M1 550B SMPS
he Gamdias Helios M1-550B SMPS is a reliable 550W power supply unit designed for gaming and professional PC builds. Featuring an 80 PLUS Bronze certification, it ensures up to 85% energy efficiency, reducing heat and power costs. Equipped with a 120mm hydraulic bearing smart fan, it automatically adjusts fan speed based on temperature for quiet operation and optimal cooling. The non-modular design includes flat black cables for easy installation and improved cable management.
Gamdias Helios M1-750B Smps
The Gamdias Helios M1-750B SMPS is a high-performance 750W power supply unit designed for gaming PCs, boasting an 80 PLUS Bronze certification for up to 85% energy efficiency, reducing power consumption and heat output. Equipped with a 120mm hydraulic bearing smart fan, it automatically adjusts fan speed based on temperature and load for quiet, reliable cooling. The unit features flat black cables for easy installation and improved cable management, enhancing airflow within the case.
Gamdias KRATOS P2-850G 850W 80 Plus Gold ARGB Fully Modular Power Supply
The Gamdias KRATOS P2-850G 850W 80 Plus Gold ARGB Fully Modular Power Supply (KRATOS P2-850G) ensures stable and efficient power delivery with 80 Plus Gold certification. With ATX 3.0 and PCIe Gen 5.0 support, 100% superior Japanese capacitors, a premium 120mm hydraulic bearing fan, and 30 built-in addressable lighting effects to stand out in both performance and aesthetics.


Reviews
There are no reviews yet.