Gamdias Aura GL360 Lite Black Liquid Cooler
₹11,999.00 Original price was: ₹11,999.00.₹5,999.00Current price is: ₹5,999.00.
Gamdias Chione E4-360 Black ARGB Liquid Cooler
₹12,499.00 Original price was: ₹12,499.00.₹6,799.00Current price is: ₹6,799.00.
Gamdias Aura GL240 Lite Black Liquid Cooler
The Gamdias Aura GL240 Lite Black Liquid Cooler is now for efficient CPU cooling with ARGB lighting, powerful motor, and optimal fluid routing for top-tier performance.
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹4,599.00Current price is: ₹4,599.00.
Enquiry
SKU:
Aura GL240 Lite
Categories: Cooling System, Water / Liquid Cooling
Tags: Aura GL240 Lite, Gamdias Aura GL240 Lite Black Liquid Cooler
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Gamdias Aura GL240 Lite Black Liquid Cooler
FEATURES
? Optimized?Fluid Running System.
? Upgraded Copper Base.
? Motherboard Sync ARGB.
? Hydraulic PWM Fans.
? Easy Installation of Universal Mounting Kits.
? Support LGA 1851 / AM5.
SPECIFICATIONS
| Brand | Gamdias |
| Model | Aura GL240 Lite |
| Color | Black |
| Package Contents | |
| Cooler | 1 |
| Fan | 2 |
| Thermal Grease | 1 |
| Switch Button | Yes |
| Mounting Kit | Yes |
| LIQUID COOLER – FAN | |
| Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Speed | 800 – 1800 RPM ?10% |
| Noise Level | 33 dBA |
| Air Flow | 73.71 CFM |
| Air Pressure | 2.05 mmH2O |
| Bearing | Hydraulic |
| Rated Voltage | 12 V (Fan) / 5 V (LED) |
| Connector | PWM |
| Support PWM Control | Yes |
| LIQUID COOLER | |
| Radiator Dimensions | 276 x 120 x 27 mm |
| Tube Material | EPDM |
| Base Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminum |
| Sleeved Tube | Yes |
| Pump Rated Voltage | 12 V (Pump) |
| Pump Connector | 3 Pin |
| Compatibility | LGA20XX / 1851/1700/1151/1150/1155/1156/1200 AM5/AM4/AM3 |
| Support Motherboard RGB Sync Connectors | 5V 3-pin addressable (digital) RGB header Only |
| Warranty | 2 Years |
| Note | * Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
Be the first to review “Gamdias Aura GL240 Lite Black Liquid Cooler” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias Boreas E2-410 White 120mm CPU Air Cooler
The Gamdias Boreas E2-410 White 120mm CPU Air Cooler (BOREAS E2-410 WH) features 4 advanced copper heat pipes with direct contact technology, a thick copper base plate, one 120mm high-performance hydraulic bearing PWM fan, and finished with a sleek diamond-shaped mesh gradient top cover to integrate top cooling performance with sleek aesthetics.
Gamdias BOREAS M1-610 high-performance CPU air cooler
Gamdias Boreas P1-720 120mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
Gamdias Chione M3-240W AIO 240mm CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-240U ARGB CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-240U ARGB CPU Liquid Cooler (CHIONE P3-240U) is a high-performance liquid cooler is a 240mm radiator AIO fine-tuned for next-generation cooling and equipped with a personalized LCD display. The AIO features a highly customizable IPS LCD display, a motor pump with a high-performance three-phase drive


Reviews
There are no reviews yet.