Gamdias AURA GL120 120mm All-in-One RGB Liquid Cooler
₹9,599.00 Original price was: ₹9,599.00.₹3,695.00Current price is: ₹3,695.00.
Gamdias Talos E3 WH ARGB ATX Mid Tower White Case
₹9,900.00 Original price was: ₹9,900.00.₹4,199.00Current price is: ₹4,199.00.
Gamdias Talos E3 ARGB (ATX) Mid Tower Black Cabinet
Gamdias Talos E3 ARGB (TALOS E3) is a premium compact mid-tower case with a modern matte black outlook. Featuring 3 built-in 120mm ARGB fans, tempered glasses on both the front and side panel, and a PSU cover design for a minimalist design.
₹9,990.00 Original price was: ₹9,990.00.₹4,299.00Current price is: ₹4,299.00.
Enquiry
SKU:
TALOS E3
Categories: Case(Cabinet), Mid Tower
Tags: Gamdias Talos E3 ARGB, GAMING CASE, MID TOWER, TALOS E3
Brand:
GAMDIAS
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Gamdias Talos E3 ARGB
FEATURES
MODERN. COMPACT. POWERFUL.
The TALOS E3 is a premium compact mid-tower case with a modern matte black outlook. Featuring 3 built-in 120mm ARGB fans, tempered glasses on both the front and side panel, and a PSU cover design for a minimalist design.
A CLEAN OUTLOOK
The case is equipped with 3 built-in 120mm ARGB fans displayed by tempered glass front and side panels.
PSU SHROUD DESIGN
Building upon the inner beauty of the case, a vented power supply shroud at the bottom of the case surrounds the PSU and perfectly hides the cables.
ONE CLICK. SYNC ALL.
TALOS E3 supports ARGB connection to compatible motherboards in order to achieve system-wide lighting synchronization, making it easier to unite the case from chaos to calm.
SPECIFICATIONS
| Case Type | MID Tower |
| MB Support | ATX?Micro-ATX?Mini-ITX |
| Synchronization | 5V 3-Pin Addressable Header |
| CASE Color | Black |
| Expansion Slots | 7 |
| Material | SPCC & ABS & Tempered glass |
| Window | Front. Left |
| Radiator Support | Top: 240mm / Front: 360mm ( HDD is removable to support 360 AIO in front )?280mm / Rear: 120mm |
| Fan Support | Top: 2 x 120mm / Front: 3 x 120mm? 2 x 140mm / Rear: 1 x 120mm / Bottom: 2 x 120mm |
| Pre-installed Fans | Front: 2 x 120mm ARGB Fans / Rear: 1 x 120mm ARGB Fan |
| Drive Bays | 2 x 3.5″ or 1 x 2.5″ + 1 x 3.5″ (HDD Cage) / 2 x 2.5″ |
| I/O Port | USB 3.0 x1, USB 2.0 x2, HD Audio x1, Fan LED Control x1 |
| Clearance | CPU cooler height limitation: 160mm VGA length limitation: 300mm PSU length limitation: 150mm |
| Dimension (L x W x H) | 363 x 210 x 447 mm |
| Warranty | 1 Years |
| Note | * Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle ??Instagram
| Dimensions | 51 × 29 × 46 cm |
|---|---|
| Brand |
GAMDIAS |
| Shop Code |
TheitgearSpRoad |
| Color |
Black |
| 2.5" BAYS |
2 |
| 3.5" BAYS |
2 |
| 5.25" BAYS |
NA |
| CPU COOLER CLEARANCE |
160MM |
| GPU CLEARANCE |
300MM |
| PSU CLEARANCE |
150 MM |
| FORM FACTOR |
Mid Tower |
| LED |
ARGB |
| EXPENSION SLOT |
7 |
| NO OF FANS SUPPORT |
8 |
| RADIATOR CLEARANCE |
120MM, 140MM, 240MM, 280MM, 360MM |
| MOTHERBOARD CLEARANCE |
ATX, M-ATX, M-ITX |
| SIDE PANEL |
Transparent |
Be the first to review “Gamdias Talos E3 ARGB (ATX) Mid Tower Black Cabinet” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias Argus E2 Elite ARGB Mid Tower Cabinet
Gamdias Athena P1 ARGB Mid Tower Cabinet
Gamdias Athena P1 ARGB Mid Tower (ATHENA P1) Built-in High Performance 120mm ARGB Fans Perforated Mesh Front Panel Underg low Light Strip Design Optimized Cable Management Extensibility for Airflow Side Intake Velcro Included Cable Cover Shroud Adjustable Graphic Card Support Additional SSD Bracket? Sync with 5V ARGB
Gamdias AURA GC2 Mesh ARGB (ATX) Mid-tower Cabinet
Gamdias Neso P1 B Black (EATX) Full Tower Gaming Cabinet
Gamdias Neso P1 B Black (NESO P1 B) has 8 Slot Horizontal and Vertical GPU Holder Takes GPU Length up to 426mm Supports Radiators up to 360mm, and 420mm Side 70mm of Space for Thicker Top Radiator and Fans80mm of Space for Thicker Side Radiator and Fans Front and Side Panoramic Tempered Glass Panels


Reviews
There are no reviews yet.