Gamdias EROS E3 RGB Gaming Headset
₹3,599.00 Original price was: ₹3,599.00.₹1,499.00Current price is: ₹1,499.00.
Gamdias AURA GL120 120mm All-in-One RGB Liquid Cooler
₹9,599.00 Original price was: ₹9,599.00.₹3,695.00Current price is: ₹3,695.00.
Gamdias AURA GL240 RGB 240mm CPU Liquid Cooler
The? Gamdias AURA GL240 RGB 240mm (AURA GL240)?is a compact all-in-one RGB liquid cooler equipped with highly efficient PWM fans with hydraulic bearing for better airflow, along with a durable Teflon tube to provide better aesthetics and lasting performance.
₹10,500.00 Original price was: ₹10,500.00.₹4,689.00Current price is: ₹4,689.00.
Enquiry
SKU:
AURA GL240
Categories: Cooling System, Water / Liquid Cooling
Tags: AURA GL240, Gamdias 240MM Liquid Cooler, Gamdias AURA GL240 RGB 240MM, RGB 240MM LIQUID COOLER
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Gamdias AURA GL240 RGB 240mm
FEATURES
All-in-One RGB Liquid Cooler
The AURA GL240 is a compact all-in-one RGB liquid cooler equipped with highly efficient PWM fans with hydraulic bearing for better airflow, along with a durable Teflon tube to provide better aesthetics and lasting performance.
BRILLIANT PERFORMANCE
The AURA cooler is geared with high-performance two PWM fans with a long-lasting hydraulic bearing paired with RGB stream lighting on both the fans and the pump.
DURABLE AND ELEGANT
The cooler comes with the leak-free Teflon Tube which makes this All-in-One system extremely low maintenance.
SPECIFICATIONS
| Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Speed | 800 – 2000 RPM?10% |
| Noise Level | 11-29 dBA |
| Air Flow | 66.7CFM |
| Air Pressure | 1.63 mmH2O |
| Bearing | Hydraulic |
| Rated Voltage | 12 V (Fan) |
| Connector | PWM |
| Support PWM Control | Yes |
LIQUID COOLER |
|
| Radiator Dimensions | 274 x 119 x 27 mm |
| Tube Material | Teflon |
| Base Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminum |
| Sleeved Tube | Yes |
| Pump Rated Voltage | 12 V (Pump) |
| Pump Connector | 3 Pin |
| Compatibility | LGA2066 / 2011-v3 / 2011 / 1700 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / AM4 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / FM2+ / FM2 / FM1 / LGA1200 |
| TDP | 230W ?10% |
Package Contents |
|
| Cooler | 1 |
| Fan | 2 |
| Thermal Grease | 1 |
| Mounting Kit | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Note | *Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
| Dimensions | 34.5 × 15 × 22 cm |
|---|
Be the first to review “Gamdias AURA GL240 RGB 240mm CPU Liquid Cooler” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Gamdias AURA GL240 V2 Black ARGB 240mm CPU Liquid Cooler
Gamdias AURA GL240 V2 Black ARGB (AURA GL240 V2) With its 12-slot 10-pole motor, upgraded copper base, and optimal fluid routing system, the cooler boasts top-tier in-class performance. The cooler also features hidden cable routing, a fully rotatable pump housing with brushed plating, a pump head with indirect lighting, and 30 built-in lighting effects.
Gamdias AURA GL360 RGB Black CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione M3-240W AIO 240mm CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-360U ARGB CPU Liquid Cooler
Gamdias Chione P3-360U (CHIONE P3-360U) ARGB CPU Liquid Cooler The high-performance liquid cooler is a 360mm radiator AIO fine-tuned for next-generation cooling and equipped with a personalized LCD display. The AIO features a highly customizable IPS LCD display, a motor pump with a high-performance three-phase drive,


Reviews
There are no reviews yet.