Gamdias Aeolus M2 1204R 120mm ARGB Case Fan
₹7,000.00 Original price was: ₹7,000.00.₹2,730.00Current price is: ₹2,730.00.
Gamdias NYX P1 With Non-Slip Rubber Base Gaming Mouse Pad
₹1,760.00 Original price was: ₹1,760.00.₹799.00Current price is: ₹799.00.
Gamdias Aeolus M2-1205R 120mm ARGB 5 Case Fan Pack
Gamdias Aeolus M2-1205R (AEOLUS M2-1205R) Remote To Switch Between 55 Lighting Effects Five 120mm Trio-Ring RGB Fan Pack Supports Motherboard Sync Functionality AEOLUS Box Supports Up to8 fans & 2 LED Strips AEOLUS Box Extension enables more lighting effects Hydraulic Bearing
₹7,100.00 Original price was: ₹7,100.00.₹3,059.00Current price is: ₹3,059.00.
Enquiry
SKU:
AEOLUS M2-1205R
Categories: Case Accessories, Cooling Fans & Accessories
Tags: AEOLUS M2-1205R, ARGB CASE FAN, ARGB FAN KIT, Gamdias Aeolus M2-1205R
-
Official retailer
-
Quality guaranteed
-
Free delivery from $99
-
Free returns is available
Gaming provides mental relaxation and stress relief.
Engaging in video games helps calm the mind.
Gamdias Aeolus M2-1205R
FEATURES
THRICE THE FUN
AEOLUS M2 takes a Trio-loop design with three fully addressable RGB lighting rings around the front, back, and center of the fan.
PREMIUM HYDRAULIC BEARING
With near-zero friction between moving parts, the AEOLUS M2 makes minimal noise while generating maximum airflow while having a long lifespan.
INTEGRATE YOUR STYLE
With the magnetic AEOLUS box, you can add up to 8 fans & 2 additional LED strips and easily sync and customize your build with an auxiliary remote.
CUSTOMIZABLE AND ADAPTIVE
AEOLUS M2 supports addressable RGB sync via motherboard manufacturer’s sync software and also has 30 built-in lighting effects accessible from an included remote or the pc case button.
SPECIFICATIONS
Package Contents |
|
Fan |
|
| Fan | x 5 |
| Remote Control | x 1 |
| AEOLUS BOX | x 1 |
| Mounting Kit | x 1 |
FAN |
|
| Fan | 5 |
| Remote Control | 1 |
| Fan Size | 120 mm |
| FAN Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Lighting Effect | 55 Neon-Flex RGB |
| Trio Rings | Yes |
| LED NUMBER | 22 |
| Bearing | Hydraulic |
| Connector | 8 Pin |
| Fan Speed | 700 – 1500 RPM?10% |
| Air Flow | 56 CFM |
| Air Pressure | 1.69 mmH2O |
| Rated Voltage | 12 V (Fan) / 5V(LED) |
| PWM Support | No |
REMOTE CONTROL |
|
| Selectable Fan Speeds | Yes |
| Selectable Light Speeds | Yes |
| Selectable Brightness | Yes |
CONTROL BOX |
|
| Model | AEOLUS Box |
| Dimensions | 92 x 46 x 13 mm |
| Power Connector | SATA |
| Built-In Magnet | Yes |
| Support Fans Number | 8 |
| Support LED Strips Number | 2 |
| Support Daisy Chain | Yes |
| Support Motherboard Sync Software (5V Addressable Header) | Yes |
| Built-in Lighting Effect | 55 |
| Warranty | 1 Year |
| Note | *Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
One Click to Visit Our Social Media Handle ? Instagram
| Dimensions | 20 × 14 × 15 cm |
|---|
RELATED PRODUCTS
Arctic P12 Max PWM 120 mm High-Speed Case Fan – White
The Arctic P12 Max PWM 120 mm High-Speed Case Fan - White (ACFAN00293A) fan features a virtually silent fluid dynamic bearing, an extremely wide speed range of 200-3300 rpm, and maximum performance without compromises. It's optimized for use on radiators, heat sinks, pinholes, and mesh, making it ideal for enthusiasts and professionals. The fan also features a 0dB mode with zero RPM, improved stability with a closed fan wheel design, and maximum smoothness with minimum vibration. Backed by a 6-year warranty, this fan provides a significant performance boost to existing air and water cooling solutions.
Arctic P12 PWM PST 120mm Black Case Fan – 5 Pack
The Arctic P12 PWM PST 120mm Black Case Fan (ACFAN00137A) is optimized for static pressure, making it ideal for use on heat sinks and radiators. It features a 0 dB mode for silent operation, strong cooling performance, and a more efficient motor that saves energy without compromising performance. With a maximum quietness and minimum vibration design, this fan operates smoothly and quietly, and is backed by a 6-year manufacturer's guarantee. This 5-pack includes five fans, perfect for upgrading your case or radiator cooling.
Arctic P14 Max PWM 140 mm High-Speed Case Fan – Black
The Arctic P14 Max PWM 140 mm High-Speed Case Fan (ACFAN00287A) features a wide speed range of 400-2800 rpm, maximum performance, and a 0dB mode. Optimized for radiators, heat sinks, and mesh, it's ideal for enthusiasts and professionals. With a closed fan wheel design and minimal vibration, it provides a performance boost. Backed by a 6-year warranty, it offers silent operation and durability.
Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan – White
The Arctic P14 PWM PST A-RGB 140mm Case Fan (ACFAN00276A) features addressable RGB lighting, 0 dB mode for silent operation, and a wide speed range of 200-1900 rpm controlled via PWM PST. Optimized for high static pressure, this fan provides efficient cooling on heat sinks, radiators, and filters. With a high-quality bearing and rubberized contact surfaces, it operates smoothly and quietly. Backed by a 6-year manufacturer's guarantee, this fan is a reliable choice for enthusiasts and overclockers.
Gamdias AEOLUS P2-1203U ARGB PWM 120mm Fan Pack
The Gamdias AEOLUS P2-1203U ARGB PWM 120mm 3 Fan Pack (AEOLUS P2-1203U) is an advanced cooling solution with innovative features. It comes with a cableless daisy chain design for easy cable management, including swappable fan blades for optimized airflow configuration, and three 30mm thick PWM fans with hydraulic bearings for extreme cooling performance.

